Att matchen sluta 0-0 är väldigt konstigt. Chanser fanns, båda ribbträffar och frilägen. Dock så stod 2 bra målvakter i vägen för det mesta.
Vi har haft svårt med 1a perioderna senaste matcherna, men denna match tog vi tag i från start. Bra hög press som gjorde att vi vann bollen väldigt ofta på deras planhalva. Denna period vinner vi också bollinnehavet stort, dock utan att göra mål.
Matchen blev jämnare i 2a där även Kungälv nu skapa farligheter. spelet böljade fram och tillbaka och man kom till skott, men inga mål
3e var som den 2a tills vi fick ett PP. där och resten av perioden hade vi ett enormt tryck. 2 frilägen och ett antal farliga skott. Men det ska också sägas att Kungälv hade ett skott i undersidan ribban och rakt ner i golvet. några trodde det var men domaren fria. Med ca 1 min kvar så snor vi bollen mitt på deras planhalva och försöker finta målvakten men bollen fastnar i byxbenet och rullar längs mållinjen, lite kalabalik innan domaren blåser rättvist av för spelare i målgården och matchen slutar 0-0
Väldigt bra och välspelade matcher mot Kungälv. Där de precis som vi försöker spela innebandy mer än att bara kämpa och slå bort bollen..